A A A
Spotkanie w sprawie termomodernizacji

Mieszkańcy, eksperci i Burmistrz Gminy Słomniki dyskutowali na temat ociepleń budynków mieszkalnych, kosztów i programów dofinansowujących w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Słomnikach.

Gośćmi spotkania byli pani Anna Synowiec, Starszy Specjalista i Doradca Energetyczny w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz pan Jacek Majka doświadczony audytor energetyczny i wybitny ekspert, który przedstawiał techniczne aspekty ociepleń budynków. Spotkanie odbyło się 28 listopada w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Słomnikach; organizatorem był Urząd Miejski w Słomnikach. Wcześniej z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa dyskutowano o gazyfikacji gminy Słomniki, szczegóły – tutaj.

Na początku Burmistrz Paweł Knafel zreferował termomodernizacje przeprowadzone na 27 budynkach użyteczności publicznej w naszej gminie. Osiągnięto następujące cele: zmniejszenie zużycia energii o nawet 50% w budynkach stale ogrzewanych i szybkie nagrzewanie pomieszczeń ogrzewanych nieregularnie (np. świetlice wiejskie), zmniejszenie kosztów związanych z zapewnieniem komfortu użytkowania, uzyskanie przyjaznego mikroklimatu w pomieszczeniach, zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w zimie przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na chłód w okresie letnim, a przez to podniesienie poziomu efektywności energetycznej. Gmina pozyskuje dofinansowanie na te inwestycje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Pani Anna Synowiec zachęcała do korzystania z programu Jawor, który dotyczy domów do 600 m2, wybudowanych przed 2009 r. Jak mówiła pani Synowiec doszczelnienie domów jest kluczowe dla efektywności energetycznej. Montowanie pieca w nieszczelnym budynku nie ma sensu, bo jak podkreśliła: – Montowanie nowoczesnego pieca w nieocieplonym budynku to jak napełnianie dziurawego wiadra wodą. Pożyczka jest udzielana na 10 lat WFOŚ finansuje ją w 90 %, mieszkaniec w 10%. Oprocentowanie wynosi 2% w skali roku. minimalna kwota pożyczki to 20 000,00 zł, a maksymalna – 100 000,00 zł. Istnieje możliwość umorzenia do 20% pożyczonego kapitału, brak przy tym opłat i prowizji.

Więcej o programie Jawor – tutaj lub pod nr telefonu:

Piotr Janowski (kwestie merytoryczne) – 883 318 930

Anna Miniewicz (kwestie merytoryczne) – 785 855 942

Małgorzata Głuszek-Kot (kwestie finansowe) – 785 855 947

Renata Czerw (kwestie finansowe) – 785 851 769 oraz u doradcy energetycznego p. Anna Synowiec tel. 515 493 106.

Galeria zdjęćPan Jacek Majka doświadczony audytor energetyczny mówił o technicznych aspektach termomodernizacji. Jak mówił, najwięcej ciepła tracimy poprzez dach i okna. Docieplenie ścian, dachów i piwnic w połączeniu z wymianą okien daje w kolejnych okresach duże oszczędności. Co więcej, odpowiednio ocieplony budynek pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w zimie przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na chłód w okresie letnim, a przez to podnosi poziom efektywności energetycznej, uzyskując wyższą klasę energetyczną.